
Munkavédelmi szabályzat a vállalkozásának, cégének egyik alap szabályzata
Az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről szabályozza az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi, tárgyi és szervezeti feltételeit.
A szervezetten munkát végzők egészségének, munkavégző képességének megóvása és a munkakörülmények humanizálása érdekében. Megelőzve ezzel a munkabaleseteket és a foglalkozással összefüggő megbetegedéseket és a hozzájuk kapcsolódó kiadásokat. Hatálya kiterjed minden szervezett munkavégzésre, függetlenül attól, hogy az milyen szervezeti vagy tulajdoni formában történik.
2.§ (3) Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját – a jogszabályok és a szabványok keretein belül – a munkáltató határozza meg.”
Tehát ön a felelős.:
A munkavédelmi szabályzat készítése nem kötelező, de a javasolt a megléte minden kis- és közép vállalkozás részére. A szabályzat a konkrét munkavédelmi feladatok mellett tájékoztatást ad arról is, hogy milyen helyzetekben hogyan járjunk el munkavédelmi ügyekben.
A munkavédelmi szabályzat összefoglalja az adott cégre vonatkozó munkavédelmi előírásokat, az egyes helyzetekben való eljárásokat, melyeket egymásra építve, áttekinthetően és közérthetően közvetít a munkavállalók felé.
-
- munkavédelmi nyomtatványok
- munkavédelmi besorolás, ezáltal tájékoztatom, hogy egyáltalán mi vonatkozik a vállalkozására,
- vonatkozó munkavédelmi tennivalók,
- létesítési követelmények,
- tennivalókat kritikus helyzetekben,
- a fontos telefonszámokat, elérhetőségeket,
- munkavédelmi feladatokat esetleges fejlesztés, profilbővítés esetére
- egyéni védőeszköz használat rendjét, szabályozását
- foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok rendjét, szabályozását
A munkavédelmi szabályzat összeállításába be kell vonni a foglalkozás-egészségügyi szolgálatot, Szakorvost a munkáltató megfelelő felkészültségű, e feladatra kijelölt szakembereit (műszaki, jogi, közgazdasági szakembert) és a munkavédelmi képviselőt, illetőleg – ha működik – a munkavédelmi bizottságot.
Összhangot kell kialakítani a szervezeti és működési szabályzat, a kollektív szerződés, a munkáltató egyéb szabályzatai, utasításai és a munkavédelmi szabályzat között.
A munkavédelmi szabályzat, a munkavédelmi törvény rendelkezése értelmében munkavédelemre vonatkozó szabálynak minősül, és az abban foglaltak megsértése munkavédelmi felelősséggel jár. (lásd. 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről 12. §)
Ha kérdése volna, keressen bizalommal…