
A biztonságos menekülési útvonal a legfontosabb, amire gondolnunk kell, ha passzív tűzvédelmi tervet készítünk. A tűzbiztonság elsősorban az épületben tartózkodók biztonságára összpontosít. Ha életeket akarunk menteni, meg kell bizonyosodnunk arról, hogy az embereknek elegendő idő és eszköz áll rendelkezésükre, hogy tűz esetén biztonságos helyre menekülhessenek.
Ennek biztosítására – a passzív tűzvédelmi terv részeként – gondoskodnunk kell egy különleges kivezető útvonal, az úgynevezett „menekülési útvonal” vagy „kiürítési útvonal” védelméről, amely biztonságos (vízszintes és függőleges) útvonalat biztosít az épületben tartózkodók számára, hogy biztonságos helyre jussanak anélkül, hogy ehhez külső segítséget kellene igénybe venniük, bárhol is tartózkodtak éppen az épületen vagy létesítményen belül.
A menekülési útvonalak nem csak a tűz által fenyegetett személyek biztonságos menekülését szolgálják. Ezek az utak azon tűzoltók számára is gyors és hatékony mentési útvonalat biztosítanak, akik behatolnak az épületbe a tűz eloltása és az épületben rekedt emberek kimenekítése érdekében.
A hatékony menekülési útvonalak kialakításához különböző védelmi intézkedésekre van szükség. Ha a menekülési útvonalat körülvevő szerkezetek tűzgátlóak, a tűz elegendően hosszú ideig távol tartható ahhoz, hogy az épületben tartózkodók kimenekülhessenek. Pozitív légnyomás biztosítására is szükség lehet a menekülési útvonalon, hogy a füst tűz esetén ne juthasson be ide.
A tűzriadó terv mellékleteként menekülési tervek készítése előírt, melyen feltüntetjük:
- a létesítmény helyszínrajzát,
- az épület, épületrész szintenkénti alaprajzait
- a tűzvédelmi szempontból fontos berendezések (eszközök),
- központi elzárók (kapcsolók),
- a vízszerzési helyek és az egyéb oltóanyagtároló helyek,
- a veszélyforrások, a
- kiürítési útvonalak
- és a bizonyos esetekben a helyiségek megengedett maximális befogadóképességének megjelölésével.
A tervek készítésekor figyelembe kell venni az alábbi rendeletek, szabályozások, szabványok előírásait:
- 54/2014.(XII.5.) BM rendelet – Országos Tűzvédelmi Szabályzat
- ISO 23601 szabvány
- MSZ EN ISO 7010 szabvány
- Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek – Kiürítés
Bízza ránk Tűzvédelmi Dokumentációjának elkészítését…